Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak pogodzić interes publiczny z prywatnym

12 września 2016 | Prawo
prof. Andrzej Piasecki Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie   Działalność oświatowo-wychowawcza nie jest tożsama z każdą inną działalnością. Powinna być pod szczególną ochroną i opieką. Lokalizacja szkoły czy przedszkola nie może zależeć od tego, czy w pobliżu znajdą się punkty sprzedaży alkoholu. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nic nie mówi o ich prawie pierwszeństwa. Rozstrzygająca powinna być decyzja rady gminy, oparta na konsultacjach z mieszkańcami i radami osiedli. Nic by się nie stało, gdyby przed podjęciem decyzji o lokalizacji placówek oświatowo-wychowawczych urząd konsultował się też z inwestorami i z przedsiębiorcami, a zwłaszcza z mieszkańcami osiedla. Wszak brak obowiązku konsultacji nie oznacza ich zakazu. Warto wykorzystać tę możliwość, podobnie jak inne formy przedsądowego rozwiązania sporu.
źródło: materiały prasowe
prof. Andrzej Piasecki Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie Działalność oświatowo-wychowawcza nie jest tożsama z każdą inną działalnością. Powinna być pod szczególną ochroną i opieką. Lokalizacja szkoły czy przedszkola nie może zależeć od tego, czy w pobliżu znajdą się punkty sprzedaży alkoholu. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nic nie mówi o ich prawie pierwszeństwa. Rozstrzygająca powinna być decyzja rady gminy, oparta na konsultacjach z mieszkańcami i radami osiedli. Nic by się nie stało, gdyby przed podjęciem decyzji o lokalizacji placówek oświatowo-wychowawczych urząd konsultował się też z inwestorami i z przedsiębiorcami, a zwłaszcza z mieszkańcami osiedla. Wszak brak obowiązku konsultacji nie oznacza ich zakazu. Warto wykorzystać tę możliwość, podobnie jak inne formy przedsądowego rozwiązania sporu.

Otwarcie przedszkola w pobliżu miejsc sprzedaży alkoholu zagroziło istnieniu sklepu mającego zezwolenie na handel nim.

Danuta frey

Lokalizacja nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych powinna uwzględniać to, czy nie znajdą się zbyt blisko istniejących punktów sprzedaży alkoholu – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Negatywna opinia

Skargę do WSA wniósł Marcin S. (dane zmienione), który wcześniej wystąpił do prezydenta Wejherowa o przedłużenie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaopiniowała wniosek negatywnie. Od sklepu do punktu przedszkolnego jest tylko 13 m, podczas gdy dopuszczalna odległość, określona w uchwale Rady Miasta Wejherowa z 2004 r. w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, wynosi 30 m.

W skardze Marcin S. zarzucił, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10546

Wydanie: 10546

Spis treści
Zamów abonament