Trzeba ustalić powiązania między polskim podatnikiem a spółką zagraniczną
Przepisy przewidują wiele warunków, które determinują uznanie zagranicznego podmiotu za CFC. Ich spełnienie wpływa zarówno na sposób rozliczania daniny w Polsce, jak i na jej wysokość.
Magdalena Taborska
Izabela Staszewska-Kula
Przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych (tzw. CFC) nakładają na polskich podatników (osoby fizyczne lub podatników podatku dochodowego od osób prawnych) nowe obowiązki ewidencyjne oraz – w niektórych przypadkach – obowiązek zapłaty dodatkowego podatku dochodowego w Polsce, w przypadku uzyskiwania dochodów za pośrednictwem zagranicznej spółki kontrolowanej. Przepisy podatkowe przewidują wiele warunków, które determinują uznanie spółki zagranicznej za CFC. Jednym z nich jest odpowiedni stopień powiązania pomiędzy polskim podatnikiem a spółką zagraniczną.
Dodatkowe przesłanki
Regulacje o CFC przewidują – oprócz znanych w polskim prawie podatkowym kryteriów powiązań dotyczących chociażby prawa własności udziałów lub udziału w organach spółki – również nieznane wcześniej w polskim prawie podatkowym kryteria, np. w przypadku osób fizycznych uwzględnianie udziału posiadanego przez członków rodziny. O warunkach i kryteriach uznania zagranicznej spółki za zagraniczną spółkę kontrolowaną pisaliśmy już szerzej we wcześniejszych artykułach z cyklu dotyczącego CFC.
Dodatkowo, stopień powiązania między polskim podatnikiem a zagraniczną spółką jest istotny zarówno na etapie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta