Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla tirów specjalna dyrektywa o pracownikach delegowanych

12 września 2016 | Dobra Firma
W ostatnich pięciu latach w Polsce przybyło 31 tys. samochodów transportu międzynarodowego, gdy w Niemczech ubyło 46 tys.
autor zdjęcia: Robert Przybylski
źródło: Rzeczpospolita
W ostatnich pięciu latach w Polsce przybyło 31 tys. samochodów transportu międzynarodowego, gdy w Niemczech ubyło 46 tys.
źródło: Rzeczpospolita
Robert Przybylski
źródło: Rzeczpospolita
Robert Przybylski

Komisja Europejska utrudnia firmom z nowych krajów unijnych konkurencję na wspólnym rynku.

Robert Przybylski

Komisja Europejska postawiła na swoim i pomimo protestu jedenastu krajów wprowadza nowelizację dyrektywy z 1996 roku o pracownikach delegowanych. Unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen wskazuje co prawda, że propozycja musi przejść przez Parlament Europejski oraz Radę Europy, jednak jest mało prawdopodobne, że na tym etapie nastąpią jakiekolwiek zmiany.

Thyssen powiedziała w Warszawie 8 września, że możliwe, że polscy pracodawcy będą nieco zawiedzeni, ale – przypuszcza – nadal będą odnosili sukcesy na europejskich rynkach.

Podkreśliła, że mimo stosowania płacy minimalnej nie wszystkie czynniki kosztowe zostały ujednolicone. – Nadal według lokalnych praw zbierane są składki na zabezpieczenie społeczne oraz podatki – wyliczyła Thyssen.

Zmiany, które wprowadza KE budzą protest polskich przedsiębiorców. Szczególnie chodzi o takie zapisy, jak:

1. Przyjęcie, że po 24 miesiącach delegowania, za państwo, w którym wykonywana jest normalnie praca, uważa się państwo, na terytorium którego delegowany jest pracownik;

2. Wprowadzenie wymogu zapewnienia wynagrodzenia obejmującego wszystkie składniki wynagrodzenia obowiązujące w danym państwie członkowskim na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10546

Wydanie: 10546

Spis treści
Zamów abonament