W budownictwie wolno stosować preferencyjną stawkę
8-porc. VAT dotyczy dostaw i usług, które są związane z obiektami objętymi społecznym programem mieszkaniowym. Fiskus ogranicza stosowanie obniżonej stawki tylko do czynności wykonanych w bryle budynku.
Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy
Powierzchnia nie może być większa niż 300 m2
- Spółka planuje sprzedaż budynku mieszkalnego jednorodzinnego (1110 PKOB), którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2. Wraz z budynkiem zostanie sprzedany grunt, na którym budynek jest posadowiony. Czy sprzedaż tego budynku może korzystać z preferencyjnej 8-proc. stawki VAT?
Tak. Z przedstawionego opisu wynika, że przeznaczony do sprzedaży budynek spełnia definicję obiektu objętego społecznym programem mieszkaniowym, o którym mowa w art. 41 ust. 12 w związku z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT. Oznacza to, że sprzedaż tego obiektu będzie opodatkowana preferencyjną 8-proc. stawką VAT. Tą samą stawką podatku będzie opodatkowana sprzedaż gruntu, na którym budynek ten jest posadowiony, stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy o VAT (por. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 23 lutego 2015 r., IBPP2/443-1146/14/JJ).
Trzeba wyodrębnić instalacje zewnętrzne
- W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka wykonuje instalacje gazu płynnego z wykorzystaniem zewnętrznych zbiorników magazynowych. Przyłącze gazowe wykonuje się od zbiornika zlokalizowanego na zewnątrz budynku (na posesji inwestora) do budynku mieszkalnego i kończy skrzynką gazową oraz zaworem odcinającym (na zewnętrznej ścianie budynku). Spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta