Zwolnienie ciężarnej nie zawsze wymaga konsultacji
Gdy nie ma odpowiedzi organizacji związkowej, pracodawca nie może rozwiązać umowy bez wypowiedzenia z pracownicą spodziewającą się dziecka. Jeśli w firmie nie ma związków, szef podejmuje taką decyzję samodzielnie.
Możliwość rozwiązania umowy z ciężarną pracownicą jest znacznie ograniczona, co wynika z potrzeby ochrony macierzyństwa. Zgodnie bowiem z art. 177 § 1 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Wyjątkiem są przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy, gdy reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa zgodziła się na dyscyplinarne rozstanie.
Ograniczeń tych nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym miesiąca.
Przepisy te odnoszą się również do pracownika ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania przez niego z urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub z urlopu rodzicielskiego.
Związek musi być aktywny
Rozwiązanie umowy z przyczyn zawinionych przez pracownicę może zatem nastąpić tylko wtedy, gdy na takie rozstanie zgodziła się reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa. To szczególny środek ochrony kobiety w ciąży, który blokuje pracodawcy rozwiązanie umowy wbrew woli reprezentującego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta