Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie ciężarnej nie zawsze wymaga konsultacji

18 października 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Gdy nie ma odpowiedzi organizacji związkowej, pracodawca nie może rozwiązać umowy bez wypowiedzenia z pracownicą spodziewającą się dziecka. Jeśli w firmie nie ma związków, szef podejmuje taką decyzję samodzielnie.

Możliwość rozwiązania umowy z ciężarną pracownicą jest znacznie ograniczona, co wynika z potrzeby ochrony macierzyństwa. Zgodnie bowiem z art. 177 § 1 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Wyjątkiem są przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy, gdy reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa zgodziła się na dyscyplinarne rozstanie.

Ograniczeń tych nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym miesiąca.

Przepisy te odnoszą się również do pracownika ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania przez niego z urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub z urlopu rodzicielskiego.

Związek musi być aktywny

Rozwiązanie umowy z przyczyn zawinionych przez pracownicę może zatem nastąpić tylko wtedy, gdy na takie rozstanie zgodziła się reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa. To szczególny środek ochrony kobiety w ciąży, który blokuje pracodawcy rozwiązanie umowy wbrew woli reprezentującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament