Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd uszczelnia VAT bez wyobraźni

18 października 2016 | Prawo | Andrzej Buczek

Andrzej Buczek

Zmiana prawa karnego, bez wdrożenia zasad współdziałania skarbówki z prokuraturą, może okazać się mało efektywna, a utworzenie centralnego rejestru paragonów – drogie i nieskuteczne – przekonuje doradca podatkowy.

Końcówka lata oraz początek jesieni zaowocowały licznymi doniesieniami o pracach Ministerstwa Finansów nad uszczelnianiem systemu podatkowego. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Leszek Skiba przedstawił szczególnie istotne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Niektóre z sygnalizowanych zmian można uznać za kontrowersyjne i wymagające głębszego zastanowienia.

Jedną z zapowiadanych zmian jest powrót do sankcji istniejących w początkowym okresie obowiązywania w Polsce przepisów ustawy o podatku VAT. Odbiór tych rozwiązań przez przedsiębiorców był zdecydowanie negatywny. Również negatywnie ich stosowanie w odniesieniu do osób fizycznych ocenił Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 29 kwietnia 1998 r. TK stwierdził, że „dodatkowe zobowiązanie podatkowe" i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe w postępowaniu przed finansowymi organami orzekającymi narusza zasadę państwa prawa wyrażoną w art. 2 konstytucji. Kumulowanie odpowiedzialności administracyjnej i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe stanowi bowiem wyraz nadmiernego fiskalizmu i nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament