Rząd uszczelnia VAT bez wyobraźni
Andrzej Buczek
Zmiana prawa karnego, bez wdrożenia zasad współdziałania skarbówki z prokuraturą, może okazać się mało efektywna, a utworzenie centralnego rejestru paragonów – drogie i nieskuteczne – przekonuje doradca podatkowy.
Końcówka lata oraz początek jesieni zaowocowały licznymi doniesieniami o pracach Ministerstwa Finansów nad uszczelnianiem systemu podatkowego. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Leszek Skiba przedstawił szczególnie istotne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Niektóre z sygnalizowanych zmian można uznać za kontrowersyjne i wymagające głębszego zastanowienia.
Jedną z zapowiadanych zmian jest powrót do sankcji istniejących w początkowym okresie obowiązywania w Polsce przepisów ustawy o podatku VAT. Odbiór tych rozwiązań przez przedsiębiorców był zdecydowanie negatywny. Również negatywnie ich stosowanie w odniesieniu do osób fizycznych ocenił Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 29 kwietnia 1998 r. TK stwierdził, że „dodatkowe zobowiązanie podatkowe" i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe w postępowaniu przed finansowymi organami orzekającymi narusza zasadę państwa prawa wyrażoną w art. 2 konstytucji. Kumulowanie odpowiedzialności administracyjnej i odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe stanowi bowiem wyraz nadmiernego fiskalizmu i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta