Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konieczna ręka państwa

18 października 2016 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Włodzimierz Lewandowski Jeśli państwo nie zapewni wsparcia w ramach dialogu z przemysłem, to Polska pozostanie montownią z tanią siłą roboczą – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej prezes Głównego Urzędu Miar.

Rz: Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi o potrzebie reindustrializacji gospodarki. Główny Urząd Miar, który ma się zamienić w Polski Instytut Metrologii, dostał zadanie specjalne: wspierania przemysłu, by ten stał się innowacyjny i konkurencyjny. Czyli co macie robić?

Największe gospodarki już dawno zrozumiały, że przedsiębiorstwa wspierane przez państwowe instytuty metrologiczne wytwarzają produkty o lepszej jakości, które konkurują na rynkach zagranicznych. Dziś najbardziej zaawansowane badania medyczne – np. te prowadzone w USA nad stanem chemicznym mózgu, które będą miały znaczenie przy leczeniu chorób psychicznych – wcale nie dokonują się w szpitalach czy na akademiach medycznych, tylko właśnie w tamtejszym instytucie metrologicznym. Tego rodzaju wyzwań my dotąd nie podejmowaliśmy.

Przeprowadzana reforma GUM ma doprowadzić do przekształcenia urzędu w takie laboratorium, gdzie w ramach dialogu z przemysłem mają pączkować nowe technologie i rozwiązania. Jego robocza nazwa to Polski Instytut Wzorców i Technologii (PIWiT) lub Polski Instytut Metrologii (PIM).

Kiedy zainicjujecie dialog?

Ten proces właśnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament