Konieczna ręka państwa
Włodzimierz Lewandowski Jeśli państwo nie zapewni wsparcia w ramach dialogu z przemysłem, to Polska pozostanie montownią z tanią siłą roboczą – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej prezes Głównego Urzędu Miar.
Rz: Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi o potrzebie reindustrializacji gospodarki. Główny Urząd Miar, który ma się zamienić w Polski Instytut Metrologii, dostał zadanie specjalne: wspierania przemysłu, by ten stał się innowacyjny i konkurencyjny. Czyli co macie robić?
Największe gospodarki już dawno zrozumiały, że przedsiębiorstwa wspierane przez państwowe instytuty metrologiczne wytwarzają produkty o lepszej jakości, które konkurują na rynkach zagranicznych. Dziś najbardziej zaawansowane badania medyczne – np. te prowadzone w USA nad stanem chemicznym mózgu, które będą miały znaczenie przy leczeniu chorób psychicznych – wcale nie dokonują się w szpitalach czy na akademiach medycznych, tylko właśnie w tamtejszym instytucie metrologicznym. Tego rodzaju wyzwań my dotąd nie podejmowaliśmy.
Przeprowadzana reforma GUM ma doprowadzić do przekształcenia urzędu w takie laboratorium, gdzie w ramach dialogu z przemysłem mają pączkować nowe technologie i rozwiązania. Jego robocza nazwa to Polski Instytut Wzorców i Technologii (PIWiT) lub Polski Instytut Metrologii (PIM).
Kiedy zainicjujecie dialog?
Ten proces właśnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta