Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy łączą siły

18 października 2016 | Życie Ziemi Podlaskiej | Rafał Mierzejewski
źródło: 123RF

Prężnie rozwijają się klastry przemysłowe w województwie podlaskim. Dwa znalazły się w elitarnym gronie kluczowych siedmiu klastrów w kraju.

Klastrowe teorie amerykańskiego ekonomisty Michaela Portera nie tylko dotarły na Podlasie, ale na dobre zadomowiły się w regionie. Lokalni przedsiębiorcy współdziałają ze sobą w ramach klastra obróbki metali, budowlanego czy bieliźniarskiego. To najprężniej rozwijające się fora współpracy na Podlasiu.

Sięgając do definicji, klaster przemysłowy to skoncentrowana geograficznie grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji, powiązanych ze sobą siecią pionowych i poziomych zależności. Firmy dzięki kooperacji obniżają koszty w sektorze, ich działalność przyczynia się do wzrostu zatrudnienia, innowacji, eksportu, pomagają sobie w zdobywaniu nowych rynków. W ubiegłym roku Klaster Obróbki Metali i Wschodni Klaster Budowlany zyskały od Ministerstwa Gospodarki status Krajowych Klastrów Kluczowych. By znaleźć się w tym gronie trzeba było spełnić wyśrubowane kryteria dotyczące wielkości zatrudnienia, wielkości firm, nakładów inwestycyjnych, współpracy z sektorem nauki, posiadania własnych jednostek badawczych, konkurencyjności międzynarodowej, zdolności do współpracy z partnerami zagranicznymi.

„Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament