Białystok przyciąga diamenty
Miasto liczy, że oferta białostockich uczelni przyciągnie młodych do miasta i regionu nie tylko na studia, ale i na stałe. W ten sposób chce budować kapitał ludzki Podlasia.
22-letni Piotr Psyllos, białostocczanin z greckimi korzeniami i jeden z najbardziej utytułowanych młodych wynalazców (zdobywca ponad 14 nagród głównych o zasięgu krajowym i międzynarodowym) mimo propozycji płynących z całego świata wybrał informatykę na Politechnice Białostockiej. Psyllosa pasjonuje sztuczna inteligencja – wynalazł m.in. sztuczne oko dla niewidomych, rękawicę dla niemówiących. Od dwóch lat jest stypendystą "Odkrywców Diamentów" – programu politechniki skierowanego do najzdolniejszych młodych i twórczych mieszkańców Podlasia ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, głównie z zakresu technologii, inżynierii, konstrukcji czy wzornictwa przemysłowego. Na granty dla nich corocznie – co podkreśla Agnieszka Mońko, koordynatorka programu – przeznaczane jest ok. 200 tys. zł.
W kołach naukowych białostockiej politechniki powstają doceniane na świecie łaziki marsjańskie (łazik Hyperion 2 jest także laureatem „Podlaskiej Marki" z 2014 r. – to nagroda marszałka województwa podlaskiego dla najlepszych marek z regionu), bolidy czy pojazdy na sprężone powietrze. Do ich promocji w świecie przyczynia się miasto, które w zamian za reklamę wspiera finansowo studentów wydziału mechanicznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta