Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Białystok przyciąga diamenty

18 października 2016 | Życie Ziemi Podlaskiej | Izabela Kacprzak
Zakład fonaudiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
źródło: materiały prasowe
Zakład fonaudiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Miasto liczy, że oferta białostockich uczelni przyciągnie młodych do miasta i regionu nie tylko na studia, ale i na stałe. W ten sposób chce budować kapitał ludzki Podlasia.

22-letni Piotr Psyllos, białostocczanin z greckimi korzeniami i jeden z najbardziej utytułowanych młodych wynalazców (zdobywca ponad 14 nagród głównych o zasięgu krajowym i międzynarodowym) mimo propozycji płynących z całego świata wybrał informatykę na Politechnice Białostockiej. Psyllosa pasjonuje sztuczna inteligencja – wynalazł m.in. sztuczne oko dla niewidomych, rękawicę dla niemówiących. Od dwóch lat jest stypendystą "Odkrywców Diamentów" – programu politechniki skierowanego do najzdolniejszych młodych i twórczych mieszkańców Podlasia ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, głównie z zakresu technologii, inżynierii, konstrukcji czy wzornictwa przemysłowego. Na granty dla nich corocznie – co podkreśla Agnieszka Mońko, koordynatorka programu – przeznaczane jest ok. 200 tys. zł.

W kołach naukowych białostockiej politechniki powstają doceniane na świecie łaziki marsjańskie (łazik Hyperion 2 jest także laureatem „Podlaskiej Marki" z 2014 r. – to nagroda marszałka województwa podlaskiego dla najlepszych marek z regionu), bolidy czy pojazdy na sprężone powietrze. Do ich promocji w świecie przyczynia się miasto, które w zamian za reklamę wspiera finansowo studentów wydziału mechanicznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament