Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest sposób na wyłudzenia z wykorzystaniem oleju

18 października 2016 | Prawo | Monika Pogroszewska

Budżet traci miliony złotych przez oszustów zarabiających na handlu olejem rzepakowym. Rozwiązaniem byłaby zmiana mechanizmu rozliczenia podatku.

Oszuści podatkowi nie składają broni.

– Od jakiegoś czasu prawdziwą plagą stały się wyłudzenia VAT z wykorzystaniem oleju rzepakowego – mówi adwokat Marcin Malinowski.

Chodzi o olej do produkcji biokomponentów do paliw. Przestępcy najczęściej wykorzystują model oparty na transakcjach wewnątrzwspólnotowych, przez co zyskują 23 proc. VAT. Popularne są też wyłudzenia z udziałem podmiotów krajowych, które korzystają na różnicy w stawkach. VAT na olej jadalny wynosi 5 proc., a na olej techniczny 23 proc. Gra stawkami jest możliwa, bo przepisy nie definiują „jadalności" oleju.

Sposób na rozwiązanie tego problemu ma organizacja Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, która przedstawiła swoje propozycje w stanowisku do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament