Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mediacja może wydłużyć postępowanie

18 października 2016 | Administracja | Paweł Sowisło

Paweł Sowisło, adwokat, Sowisło & Topolewski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych P.J. S.K.A

Ministerstwo Rozwoju w ramach pakietu: „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców" przygotowało projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego. Jest on teraz na etapie konsultacji publicznych i chociaż - zanim trafi do Sejmu - musi przejść długą drogę, warto zwrócić na uwagę na proponowane w nim zamiany.

Zdaniem autorów projektu, celem nowelizacji jest wprowadzenie rozwiązań, które z jednej strony przyczynią się do bardziej partnerskiego podejścia administracji do obywateli, a z drugiej – pozwolą usprawnić postępowania administracyjne, dostosować procedury do rodzaju załatwianych spraw oraz ograniczyć dysfunkcje, które przedłużają postępowanie administracyjne. Czy jednak rzeczywiście proponowane rozwiązania przyczynią się do osiągnięcia celów stawianych przez rząd?

Nowością jest wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony, co niewątpliwie służyć ma obywatelom. Problematyczne może okazać się jednak jej stosowanie gdy uczestnikami postępowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament