Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank ułatwi dostęp do e-urzędu

18 października 2016 | Ekonomia
W przyszłym roku ma powstać wspólna platforma do -e -usług w urzędach
źródło: Rzeczpospolita
W przyszłym roku ma powstać wspólna platforma do -e -usług w urzędach
autor zdjęcia: Jakub Szymczuk
źródło: Fotorzepa

technologie | Łatwiej zarejestrować Profil Zaufany i potem zdalnie złożyć wniosek o dowód czy zamówić kartę EKUZ przed wyjazdem za granicę.

Monika Krześniak-sajewicz

Klienci PKO BP od poniedziałku mogą już założyć Profil Zaufany w internetowym serwisie transakcyjnym. To rodzaj podpisu elektronicznego, dzięki któremu można zdalnie załatwić wiele spraw urzędowych. PKO BP jest pierwszym bankiem dającym taką możliwość, ale wkrótce tę opcję włączą kolejne.

Telekomy też chcą

Jak deklaruje Ministerstwo Cyfryzacji, ta grupa nie ogranicza się do banków, ale będą to także inne instytucje, m.in. telekomy, jeśli tylko spełnią odpowiednie wymogi związane z weryfikacją klientów.

Już 17 podmiotów zgłosiło się do testów. Do tej pory, aby móc korzystać z Profilu Zaufanego, trzeba było udać się do urzędu lub innego punktu, który ma specjalną certyfikację, żeby fizycznie potwierdzić swoją tożsamość. Dlatego w grupie pół miliona osób, które mają już PZ, zdecydowana większość, bo aż 96 proc., to urzędnicy.

Umożliwienie założenia identyfikatora przez e-konto w banku może tę grupę błyskawicznie poszerzyć. Z bankowości internetowej aktywnie korzysta już blisko 16 mln osób. – To zupełnie nowy etap w historii relacji między administracją publiczną a obywatelem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament