Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejska obrona bez Polski

18 października 2016 | Świat | Jędrzej Bielecki

UE. Cztery największe kraje Unii po Brexicie – Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania – chcą integrować siły zbrojne. W gronie pomysłodawców nowej inicjatywy zabrakło naszego kraju.

Pominięcia Polski następuje dwa tygodnie po tym, jak rząd w Warszawie zerwał kontrakt na zakup caracali.

– To nie jest zemsta za odrzucenie francuskich helikopterów, ale znacznie szerszy problem. Polska przestała być zapraszana do udziału w kluczowych unijnych inicjatywach, bo jej rząd nie jest traktowany poważnie – mówi „Rz" były minister obrony Tomasz Siemoniak.

Jeszcze latem podczas spotkania szefów francuskiego, niemieckiego i polskiego MSZ w Weimarze to Witold Waszczykowski najmocniej naciskał na rozwój europejskiej obronności. Jednak dla Paryża wzmocnienie potencjału wojskowego Wspólnoty nie będzie możliwe bez współpracy przemysłu zbrojeniowego państw UE. Decyzję o caracalach wyjątkowo źle przyjął szef francuskiego MON Jean-Yves Le Drian. I to właśnie on, wraz ze swoimi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament