Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma pełna wyjątków

18 października 2016 | Kraj | Aleksandra Tarka
źródło: Rzeczpospolita

PODATKI | Planowana przez rząd jednolita danina zakłada połączenie PIT ze składkami ZUS i NFZ. Nie wiadomo, co z KRUS i np. sędziami.

Aleksandra Tarka

Henryk Kowalczyk, minister zajmujący się w rządzie superreformą podatkową, przedstawił tydzień temu jej podstawowe założenia. Jednolita danina ma być połączeniem PIT ze składkami z ZUS i NFZ. Przy okazji rząd chce zlikwidować możliwość opodatkowania działalności liniowym PIT. Nie wiadomo jednak, co z KRUS i rzeszą osób, które składek nie płacą.

Co z sędziami...

Jak wyjaśnia dr Tomasz Lasocki, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW, w Polsce duża grupa osób ma prawo do zabezpieczenia społecznego, choć jest poza kojarzonym z ZUS powszechnym ubezpieczeniem społecznym.

– To m.in. sędziowie, prokuratorzy, policjanci, żołnierze, funkcjonariusze innych służb, którzy podlegając systemowi zaopatrzenia społecznego, nie opłacają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament