Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gimbusom opłaca się jeździć poza granice gminy

18 października 2016 | Administracja | Michał Cyrankiewicz

Przepisy ustawy o systemie oświaty nie zabraniają gminom organizowania i finansowania dowożenia do szkół uczniów którzy mieszkają poza jej granicami – uznały sądy administracyjne. To dobra informacja dla tych samorządów, które chcą powalczyć o dodatkowe środki z subwencji oświatowej.

Michał Cyrankiewicz

Problem dowożenia dzieci do szkół regulują przepisy ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Jak wynika z art. 17 ust. 3 tej ustawy, jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka przekracza 3 km (w przypadku uczniów klas I – IV szkół podstawowych) albo 4 km (w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów) obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka. A jeżeli droga dziecka z domu do szkoły nie przekracza wskazanych odległości, to zorganizowanie bezpłatnego transportu i opieki uzależnione jest od dobrej woli gminy.

Jedno z ostatnich orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje natomiast, że gmina ma nie tylko prawo finansować dowożenie dzieci mieszkających poza granicami obwodu szkoły. Ma także prawo finansować dowóz uczniów mieszkających w gminach sąsiednich, a uczęszczających do podstawówek czy gimnazjów położonych na jej terenie (wyrok NSA z 22 września 2016 r., sygn. II GSK 3305/15).

Olszanica chce dowozić

7 maja 2015 r. rada gminy Olszanica podjęła uchwałę w sprawie upoważnienia wójta do zaciągnięcia zobowiązania finansowego na 2016 r. na zadanie pn. Dowóz uczniów spoza terenu gminy do Zespołu Szkół Publicznych w Uhercach Mineralnych w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament