Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Policjant możne stracić prawo do mieszkania służbowego

18 października 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Wystąpienie wymienionych w ustawie o Policji okoliczności obliguje organ do wydania decyzji pozbawiających funkcjonariusza prawa do zajmowanego przez niego lokalu. I żadne względy społeczne nie mogą zwolnić go z tego obowiązku.

Policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych. Oznacza to, że jeśli jego potrzeby mieszkaniowe, w rozumieniu ustawy o policji, są niezaspokojone powinien otrzymać przydział odpowiedniego lokalu, na podstawie decyzji administracyjnej. Przydzielenie takiego lokalu nie oznacza jednak, że policjant dostaje go raz na zawsze. Mogą, bowiem zaistnieć okoliczności, w których organ Policji będzie zmuszony taki lokal funkcjonariuszowi odebrać.

Okoliczności wymienia ustawa

Przesłanki, których wystąpienie zobowiązuje organ do wydania decyzji o opróżnieniu lokalu wymienia art. 95 ust.2 -3a ustawy o Policji (dalej uop). Zgodnie z tymi przepisami taką decyzje wydaje się, jeżeli policjant:

1) podnajmuje albo oddaje do bezpłatnego używania przydzielony lokal lub jego część;

2) używa lokal mieszkalny w sposób sprzeczny z umową najmu lub niezgodnie z przeznaczeniem, zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, albo niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców;

3) wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali;...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament