Policjant możne stracić prawo do mieszkania służbowego
Wystąpienie wymienionych w ustawie o Policji okoliczności obliguje organ do wydania decyzji pozbawiających funkcjonariusza prawa do zajmowanego przez niego lokalu. I żadne względy społeczne nie mogą zwolnić go z tego obowiązku.
Policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych. Oznacza to, że jeśli jego potrzeby mieszkaniowe, w rozumieniu ustawy o policji, są niezaspokojone powinien otrzymać przydział odpowiedniego lokalu, na podstawie decyzji administracyjnej. Przydzielenie takiego lokalu nie oznacza jednak, że policjant dostaje go raz na zawsze. Mogą, bowiem zaistnieć okoliczności, w których organ Policji będzie zmuszony taki lokal funkcjonariuszowi odebrać.
Okoliczności wymienia ustawa
Przesłanki, których wystąpienie zobowiązuje organ do wydania decyzji o opróżnieniu lokalu wymienia art. 95 ust.2 -3a ustawy o Policji (dalej uop). Zgodnie z tymi przepisami taką decyzje wydaje się, jeżeli policjant:
1) podnajmuje albo oddaje do bezpłatnego używania przydzielony lokal lub jego część;
2) używa lokal mieszkalny w sposób sprzeczny z umową najmu lub niezgodnie z przeznaczeniem, zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, albo niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców;
3) wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta