Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bogaci powinni płacić więcej

18 października 2016 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Wprowadzimy do systemu podatkowego elementy sprawiedliwości społecznej – mówi Jacek Sasin, szef sejmowej Komisji Finansów.

Rzeczpospolita: Komu potrzebna jest rewolucja podatkowa?

Jacek Sasin, poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych: Obywatelom. Polakom. Od wielu lat trwa dyskusja, z której wynika, że system podatkowy jest niejasny, skomplikowany i niesprawiedliwy. Rząd chce uprościć podatki. Powinny stać się progresywne. Ci zarabiający mniej powinni płacić mniejsze, a ci, którzy zarabiają więcej, powinni być obciążeni większą daniną. To wynika z elementarnego poczucia sprawiedliwości społecznej.

Czyli bogaci mają płacić więcej?

Powinni płacić więcej, bo mają więcej, aby podzielić się z państwem, niż ci, którzy zarabiają dużo mniej. Dzisiaj lepiej zarabiający płacą mniejsze podatki. Ci, którzy zarabiają ponad 120 tys. zł rocznie nie płacą już składek na ZUS. To się musi zmienić.

Żeby zasilić budżet pieniędzmi na 500+ i realizację innych obietnic wyborczych PiS?

Celem reformy podatkowej nie jest wzrost dochodu budżetu państwa. Zasadą jest, żeby budżet nie został uszczuplony. Przy okazji chcemy wyeliminować patologie z rynku pracy i powrócić do zatrudniania pracowników na etat, żeby nie byli zmuszani do zakładania działalności gospodarczej.

Reforma podatkowa stoi w sprzeczności z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10577

Wydanie: 10577

Spis treści
Zamów abonament