Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto odpowiada za podróbki markowych towarów

04 listopada 2016 | Prawo w biznesie | Joanna Matczuk

Wynajmujący stoiska w hali targowej nie jest zobowiązany do stałego monitorowania działań swoich kontrahentów, a jego ewentualna odpowiedzialność może powstać z momentem powzięcia informacji o zaistniałym naruszeniu prawa przez najemcę powierzchni sprzedażowej.

W sporach z zakresu własności intelektualnej uprawnieni, szukając skutecznych i szybkich środków ochrony przysługujących im uprawnień, sięgają po wszelkie dostępne instytucje i rozwiązania, jakie przewiduje ustawodawca. Często, szczególnie w cyberprzestrzeni, łatwiej upomnieć się „o swoje", kierując żądania w stosunku do tzw. pośrednika, tj. podmiotu, którego usługi mogą być wykorzystywane przez osobę trzecią do naruszania praw własności intelektualnej.

Tak będzie w przypadku tzw. roszczenia zakazowego, które jest jednym z podstawowych roszczeń w kontekście własności intelektualnej. W państwach członkowskich UE roszczenie zakazowe i odpowiedzialność pośredników na gruncie praw własności przemysłowej ma źródło w przepisach dyrektywy 2004/48/WE ws. egzekwowania praw własności intelektualnej („dyrektywa"). Również TSUE miał już okazję kilkukrotnie wypowiedzieć się nt. pojęcia „pośrednika" obejmując nim m.in. właścicieli internetowych platform sprzedażowych (np. wyrok ws. L'Oreal, C-324/09), czy też dostawców usługi dostępu do Internetu (np. wyrok ws. UPC Telekabel Wien (C-314/12). Z kolei w wydanym w lipcu 2016 orzeczeniu ws. Tommy Hilfiger i inni przeciwko Delta Center a.s. (C-494/15), Trybunał odniósł się do nieco bardziej tradycyjnej kategorii pośredników, a mianowicie dzierżawców powierzchni handlowych (targowych)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10591

Wydanie: 10591

Spis treści
Zamów abonament