Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wniosek o częściowe zwolnienie z kosztów sądowych

04 listopada 2016 | Prawo w biznesie | Izabela Kwacz

Jeżeli w terminie biegnącym do uiszczenia opłaty złożony zostanie wniosek o częściowe zwolnienie z kosztów sądowych, to przerywa on bieg terminu do wniesienia opłaty w całości, a nie jedynie w części objętej tym wnioskiem.

Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 9 sierpnia 2016 r., II CZ 78/16.

W toku postępowania sądowego powód złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w zakresie dotyczącym opłaty od apelacji, który został prawomocnie oddalony. W terminie otwartym do uiszczenia opłaty od apelacji powód złożył ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oparty na nowych okolicznościach. Ponowny wniosek dotyczył już tylko częściowego zwolnienia od kosztów sądowych, tj. w zakresie opłaty od apelacji ponad kwotę 2 tys. zł, który został przez sąd uwzględniony.

Następnie sąd apelacyjny w postępowaniu w II instancji wydał postanowienie o odrzuceniu apelacji powoda od wyroku sądu I instancji z powodu nieuiszczenia w terminie opłaty od apelacji. Sąd apelacyjny wskazał, iż wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, względnie ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oparty na nowych okolicznościach, przerywa bieg terminu do uiszczenia opłaty sądowej. Jednak, gdy strona wnosi jedynie o częściowe zwolnienie od tych kosztów, to przerwanie biegu terminu dotyczy tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10591

Wydanie: 10591

Spis treści
Zamów abonament