Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wniosek o częściowe zwolnienie z kosztów sądowych

04 listopada 2016 | Prawo w biznesie | Izabela Kwacz

Jeżeli w terminie biegnącym do uiszczenia opłaty złożony zostanie wniosek o częściowe zwolnienie z kosztów sądowych, to przerywa on bieg terminu do wniesienia opłaty w całości, a nie jedynie w części objętej tym wnioskiem.

Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 9 sierpnia 2016 r., II CZ 78/16.

W toku postępowania sądowego powód złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w zakresie dotyczącym opłaty od apelacji, który został prawomocnie oddalony. W terminie otwartym do uiszczenia opłaty od apelacji powód złożył ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oparty na nowych okolicznościach. Ponowny wniosek dotyczył już tylko częściowego zwolnienia od kosztów sądowych, tj. w zakresie opłaty od apelacji ponad kwotę 2 tys. zł, który został przez sąd uwzględniony.

Następnie sąd apelacyjny w postępowaniu w II instancji wydał postanowienie o odrzuceniu apelacji powoda od wyroku sądu I instancji z powodu nieuiszczenia w terminie opłaty od apelacji. Sąd apelacyjny wskazał, iż wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, względnie ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oparty na nowych okolicznościach, przerywa bieg terminu do uiszczenia opłaty sądowej. Jednak, gdy strona wnosi jedynie o częściowe zwolnienie od tych kosztów, to przerwanie biegu terminu dotyczy tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10591

Wydanie: 10591

Spis treści
Zamów abonament