Krzyż Wschodni i dług pamięci
W piątek Sejm uchwali ustawę o nowym odznaczeniu: możemy nim spłacić moralny dług ludziom, którzy z narażaniem życia ratowały Polaków na Wschodzie – twierdzi poseł PiS.
Michał Dworczyk
Ustanawiane odznaczenie nie miało do tej pory w Polsce precedensu. Moralne zobowiązanie wobec sprawiedliwych to jedno – Krzyżem Wschodnim możemy jednak spłacić również dług wobec całych Kresów dawnej Rzeczypospolitej.
Zdążyliśmy już pogodzić się z dzisiejszymi granicami Polski. Mało tego, ich nienaruszalność stanowi jeden z fundamentów naszej polityki zagranicznej. Jednak historia i kultura mówią nam, że jesteśmy w pewnej mierze narodem na wygnaniu. Z ziem przedrozbiorowej Rzeczypospolitej w naszych granicach znajduje się dziś zdecydowana mniejszość. Wielcy rodacy z naszej przeszłości urodzili się i żyli na wschód od dzisiejszej Polski. Józef Piłsudski i Romuald Traugutt, Tadeusz Kościuszko i Jan III Sobieski, Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, Zbigniew Herbert i Czesław Miłosz – tę listę można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta