Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy jest pora na odwołanie

04 listopada 2016 | Prawo w biznesie | Aleksandra Hulewicz
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa

Od niezgodnej z przepisami czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie przepisów przedsiębiorcy biorącemu udział w postępowaniu przysługuje odwołanie. Jednak przed skorzystaniem z tego środka odwoławczego warto skorzystać z profesjonalnej porady prawnej.

Dwa czynniki skutecznie zniechęcają przedsiębiorców do ubiegania się o zamówienia udzielane w trybie ustawy – Prawo o zamówieniach publicznych (p.z.p.). Pierwszy to konieczność podporządkowania się wielu formalnościom, z których nie da się zrezygnować przy składaniu oferty w przetargu publicznym. Drugi to przeświadczenie, że z decyzją zamawiającego nie można polemizować. Pierwszej uciążliwości rzeczywiście nie sposób ominąć. Natomiast druga przeszkoda na ogół wynika z braku świadomości istnienia środków prawnych pozwalających przedsiębiorcy walczyć o swoje racje zarówno przed Krajową Izbą Odwoławczą, jak i sądem powszechnym, co w istocie czyni drugą przeszkodę możliwą do pokonania.

Ścieżka odwoławcza

Od niezgodnej z przepisami p.z.p. czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie p.z.p., przedsiębiorcy biorącemu udział w postępowaniu przysługuje odwołanie. Jednak przed skorzystaniem z tego środka odwoławczego warto skorzystać z profesjonalnej porady prawnej, ponieważ na przedsiębiorcę czyha wiele pułapek, których konsekwencje są na tyle poważne, iż często zamykają drogę odwołania.

Konieczność uiszczenia wpisu

Pierwszym z warunków skutecznego wniesienia odwołania jest uiszczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10591

Wydanie: 10591

Spis treści
Zamów abonament