Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od edukacji do zatrudnienia i współpracy ponadnarodowej

04 listopada 2016 | Ekonomia
Zasada, że pieniądze idą za przedsiębiorcą, a nie za firmą szkoleniową, jest pożądana, tyle że system dostarczania usług do tej pory nie ruszył – mówili uczestnicy debaty w redakcji „Rzeczpospolitej”.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Zasada, że pieniądze idą za przedsiębiorcą, a nie za firmą szkoleniową, jest pożądana, tyle że system dostarczania usług do tej pory nie ruszył – mówili uczestnicy debaty w redakcji „Rzeczpospolitej”.

Program operacyjny „Wiedza edukacja rozwój" niesie ze sobą wiele nowatorskich rozwiązań, takich jak innowacje społeczne. Ma też wspierać m.in. reformy strukturalne i umożliwiać przejście z systemu edukacji wprost do zatrudnienia.

Artur osiecki

– Program ma kilka celów i są one związane z obszarami pomocy. Pierwszy to efektywne przejście z systemu edukacji do zatrudnienia. Tym kwestiom poświęcone są dwie osie priorytetowe programu – szkolnictwo wyższe i gwarancje dla młodzieży. Drugi cel to wsparcie reform strukturalnych, których realizacja jest potrzebna z punktu widzenia szeroko rozumianej polityki społecznej. A trzeci to wsparcie innowacji społecznych i współpracy ponadnarodowej – wyliczał Paweł Chorąży, wiceminister rozwoju.

Tłumaczył, że choć powszechnie uważa się, że centralna część programu operacyjnego „Kapitał ludzki" realizowanego w latach 2007–2013 zamieniła się w program „Wiedza edukacja rozwój", a pozostała część pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), z którego finansowane są oba te programy, trafiła do nowych regionalnych programów operacyjnych, to jednak taka ocena nie jest do końca uzasadniona.

– Porównując program „Wiedza edukacja rozwój" z programem „Kapitał ludzki", w ogóle nie mówiłbym o kontynuacji zarówno ze względu na obszary tematyczne, jak i wiele nowości realizowanych w perspektywie 2014–2020 – mówił Chorąży, tłumacząc, że co prawda oba programy są finansowane z EFS, jednak z punktu widzenia ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10591

Wydanie: 10591

Spis treści
Zamów abonament