Zakład wypłaci zasiłek zwolnionej matce
Okres ciąży i macierzyństwa podlega szczególnej ochronie prawno-finansowej. Wypłata odpowiednich kwot w przypadku rodzicielstwa jest też zagwarantowana po ustaniu zatrudnienia.
Pracownica będąca w ciąży i zatrudniona na podstawie umowy na czas określony lub próbny trwający dłużej niż miesiąc, jest chroniona do dnia porodu, jeśli koniec umowy miałby przypadać po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Zawarta z nią umowa o pracę automatycznie ulega przedłużeniu do dnia rozwiązania, tym samym gwarantując ciężarnej środki utrzymania w postaci zasiłku macierzyńskiego.
Po porodzie młoda matka może się o to świadczenie ubiegać w ZUS. Okres, przez jaki ma prawo pobierać zasiłek macierzyński, wynosi tyle samo, co standardowy urlop macierzyński i rodzicielski dla osoby pozostającej w zatrudnieniu.
O stabilną sytuację finansową w pierwszych miesiącach życia dziecka nie muszą się też martwić kobiety, których umowa o pracę zakończyła się w wyniku likwidacji zakładu pracy czy też w trakcie urlopu macierzyńskiego.
Koniec zatrudnienia
ZUS wypłaca zasiłek macierzyński po rozwiązaniu umowy, gdy:
1) tytuł do ubezpieczeń społecznych wygasł w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego,
2) umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy została przedłużona do dnia porodu,
3) zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
4) dziecko urodzi się już po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), ale zatrudnienie ustało w okresie ciąży z naruszeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta