W przypadku kalkulacji zagranicznych wyjazdów problemem jest zastosowanie odpowiedniego kursu waluty
Przyjęcie w wewnętrznym regulaminie, że podróż za granicę powyżej kwoty zaliczki będzie przeliczana po kursie z dnia rozliczenia delegacji, a nie z dnia wypłaty zaliczki, nie powoduje sztucznego ustalania różnic kursowych.
Największe trudności w rozliczaniu zagranicznych podróży służbowych sprawia spółkom prawidłowe określenie kursu do rozliczenia kosztów podróży zagranicznej poniesionych w walucie obcej. Jeżeli podmiot nie ma uregulowanych zasad przeliczana kursów walut obcych przy podróżach służbowych zagranicznych w swoim regulaminie wynagradzania, to jest zobowiązany do stosowania zasad wynikających z rozporządzenia. Ponieważ większość przedsiębiorców nie ma uregulowanych zasad rozliczania podróży służbowych w swoich regulaminach wynagradzania, dlatego skupiliśmy się na prawidłowym ustalaniu kursu walut obcych do przeliczaniu zagranicznych podróży służbowych zgodnie z rozporządzeniem.
Co wynika z przepisów
Zgodnie z rozporządzeniem, koszty podróży zagranicznej są rozliczane w walucie otrzymanej zaliczki (w szczególności w przypadku otrzymania rachunków w różnych walutach), w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej, według średniego kursu z dnia jej wypłacenia.
Wycena księgowa zaliczki wypłaconej pracownikowi zależy zatem od źródła pozyskania waluty:
- w przypadku kupna waluty w banku lub kantorze zaliczkę wycenia się po kursie faktycznie zastosowanym w tej transakcji, natomiast
- zaliczkę przekazaną z własnego rachunku walutowego na rachunek walutowy pracownika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta