Chiny nie zastąpią nam Zachodu
Atlantyzm nie jest trendy, ale nadal się opłaca
Cywilizacja Zachodu hołubi indywidualizm i woluntaryzm. W polskiej tradycji wolność jest jedną z nadrzędnych wartości. To rzutuje na sferę gospodarczą. Po upadku Związku Sowieckiego wolna przedsiębiorczość zaczęła wracać do naszego kraju, a on sam wrócił do zachodniej rodziny, wstępując do NATO i Unii Europejskiej.
Na tych podstawach powinniśmy nadal budować. A jeśli się chwieją, dążyć do ich ponownego wzmocnienia. Narzędziem mogą być inicjatywy w Europie Środkowo-Wschodniej.
Ze względu na historię Polska to kraj zachodni, jednakże wzbogacony doświadczeniami typowymi dla tych państw, które zostały wielokrotnie doświadczone konfliktami zbrojnymi, okupacją oraz brakiem ciągłości instytucjonalnej. Część problemów naszego społeczeństwa wynika z serii czystek etnicznych i klasowych dokonanych na naszej ludności. Mimo to wychodzimy z tej traumy w toku trwającego już 26 lat komfortowego stanu, w którym nasz kraj może się rozwijać bez stałego zagrożenia dla swojej egzystencji.
Kryzys tożsamościowy
Obraz ten nie byłby jednak pełny bez opisu zachmurzonego horyzontu, który coraz lepiej widać w XXI w. W 2001 r. doszło do zamachu terrorystycznego w sercu ostatniego supermocarstwa. W latach 2008 i 2014 Rosja dokonała nielegalnych zaborów terytorium najpierw Gruzji, a potem Ukrainy. Aby odwołać się do przemówienia prezydenta Polski Andrzeja Dudy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta