Wyrok musi być dostępny
Elektroniczne zbiory orzeczeń sądowych to dziś niezbędne narzędzie pracy prawnika. paweł rochowicz
Po korytarzach warszawskich sądów krążą wspomnienia o jednym ze stołecznych prawników, który w latach 80. był dla kolegów skarbnicą wiedzy o orzecznictwie. Podobno znał na pamięć całą jurysprudencję Sądu Najwyższego. Gdy adwokaci i radcowie prawni nie mieli akurat pod ręką zbioru wyroków SN, a musieli szybko uzupełnić pismo procesowe – dzwonili do owej żywej encyklopedii i dowiadywali się, czego chcieli.
Tysiące aktów w bazie
Trudno dziś zweryfikować prawdziwość takich wspomnień, ale kilkadziesiąt lat temu takie sytuacje mogły być prawdopodobne. Dziś już nawet najtęższy umysł nie obejmie potrzebnego prawnikowi orzecznictwa. Konieczne jest korzystanie z obszernych baz danych, obejmujących nie tylko akty autorstwa Sądu Najwyższego, ale też sądów administracyjnych czy powszechnych niższych instancji. Kto ma do czynienia z materią regulowaną unijnymi dyrektywami i rozporządzeniami – korzysta ze zbiorów prawa europejskiego.
Zbiory orzecznictwa są dostępne bezpłatnie w publicznych bazach danych. Portal orzeczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta