Mogą pojawić się kłopoty z aktualizacją wzorów sprawozdań
PREZENTACJA | Sprawozdania finansowe za okresy rozpoczynające się po 1 stycznia 2016 r. będą miały odświeżony wygląd. Już teraz warto się zastanowić w jaki sposób przygotować dane porównawcze za okresy wcześniejsze.
W zeszłym roku ustawa o rachunkowości (dalej: uor) przeszła spory lifting. Jednostki, które swój rok finansowy rozpoczęły 1 stycznia 2016 r., zbliżają się do końca szczególnego roku obrotowego. Szczególnego, bo po raz pierwszy sprawozdania finansowe sporządzane za okresy rozpoczynające się po tym dniu będą musiały obowiązkowo uwzględnić nowe postanowienia ze znowelizowanych przepisów. Właśnie dobiega końca okres przejściowy, w którym jednostki mogły dobrowolnie skorzystać z niektórych zmian, a za chwilę staniemy u progu właściwego obowiązywania odświeżonej uor.
Wprowadzono wiele zmian o charakterze nie tylko jakościowym, ale również stworzono nową kategorię jednostek określanych mianem „małe". Ponadto, w przepisach można znaleźć uproszczenia dla tych jednostek jako odpowiedź na dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe. Jednak wisienką na torcie jest odświeżenie układu sprawozdań finansowych, na czele z przeniesieniem z pasywów do aktywów pozycji: „Należne wpłaty na kapitał podstawowy" oraz „Udziały (akcje) własne", które obejmie wszystkie jednostki.
Zmiany w uor można podzielić na dobrowolne i obligatoryjne, i to tym drugim przyjrzymy się bliżej, ze względu na bardziej nietypowy charakter.
Zmiany dla wszystkich
Wśród obowiązkowych zmian dla wszystkich jednostek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta