Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bruksela zakręca kurek

30 listopada 2016 | Świat | Jędrzej Bielecki
W tym roku do Włoch dotarło już 170 tys. nielegalnych imigrantów. Premier Renzi chce za to kompensacji z funduszy Unii. Na tym ucierpią fundusze strukturalne.
źródło: AFP
W tym roku do Włoch dotarło już 170 tys. nielegalnych imigrantów. Premier Renzi chce za to kompensacji z funduszy Unii. Na tym ucierpią fundusze strukturalne.

Brexit, kryzys uchodźców, budowa europejskiej obrony i fala populizmu prowadzą do cięć funduszy strukturalnych.

Od początku roku już ponad 170 tys. imigrantów przedostało się do Włoch. To absolutny rekord – ogłoszono we wtorek w Rzymie. I jeszcze jeden powód, dla którego premier Matteo Renzi będzie domagał się dodatkowych środków dla uchodźców z budżetu Unii.

– Chodzi o przegląd wieloletniej perspektywy finansowej na lata 2014–2020. W tej sprawie decyzje muszą zostać podjęte jednomyślnie. Renzi nie tylko ma więc prawo weta, ale w dodatku nie jest sam – mówi „Rz" Vincenzo Scarpetta, ekspert londyńskiego instytutu Open Europe.

Stanowisko Włoch podziela Grecja i Malta, ale też największy płatnik netto do budżetu Unii – Niemcy. W Berlinie uważa się, że kraje, które jak Polska nie przyjęły nawet jednego uchodźcy w ramach uzgodnionego planu podziału uchodźców, muszą to zrekompensować, zgadzając się na niekorzystną dla siebie zmianę unijnego budżetu.

– Do 2020 r. chodzi o poważne kwoty. Sama Turcja musi dostać 3 mld euro na obozy dla syryjskich uchodźców, Włochy i Grecja – dodatkowe kilka miliardów euro – wylicza Scarpetta.

Robert Fico, premier Słowacji, który do końca roku przewodzi Unii, idzie już zresztą w tej sprawie na ustępstwa. Jego zdaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10612

Wydanie: 10612

Spis treści
Zamów abonament