Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O rewolucji w wodzie

30 listopada 2016 | Życie Mazowsza | Michał Stankiewicz
Od lewej: Marcin Piasecki redaktor „Rzeczpospolitej” , Joanna Ślusarczyk przewodnicząca Konwentu Dyrektorów Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń wodnych, Jarosław Rzepa wicemarszałek Zachodniopomorskiego i Dorota Jakuta Prezes Izby Gospodarczej  „Wodociągi Polskie”.
źródło: materiały prasowe
Od lewej: Marcin Piasecki redaktor „Rzeczpospolitej” , Joanna Ślusarczyk przewodnicząca Konwentu Dyrektorów Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń wodnych, Jarosław Rzepa wicemarszałek Zachodniopomorskiego i Dorota Jakuta Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Przedstawiciele samorządy uważają, że pozbawia się ich możliwości dyskusji w sprawie nowych przepisów dotyczących gospodarki wodnej a nowe rozwiązania to wielka niewiadoma.

Okazją do dyskusji była debata zorganizowana w Kołobrzegu przez redakcję „Rzeczpospolitej – Życie Regionów" w trakcie konwentu marszałków województw. Samorządowcy, a także przedstawiciele instytucji rozmawiali o planowanych zmianach prawie wodnym. Wiosną rząd Beaty Szydło zapowiedział nowelizację ustawy, m.in. podniesienie stawek za pobór wody, czy też scentralizowanie zarządzania rzekami i melioracją poprzez powołanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wszystko przy okazji konieczności dostosowania polskich przepisów do ramowej dyrektywy wodnej UE.

Planowane zmiany wywołały wiele kontrowersji. Najwięcej stawki za pobór wody.

Wyższe ceny

- Ubolewam, że tak ważny dokument, jak prawo wodne nie został poddany konsultacjom społecznym, bo w odniesieniu do stawek za pobór wód wprowadza on ogromną rewolucję – mówiła Dorota Jakuta, Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie". – Dzisiaj stawka za pobór wód podziemnych wynosi 0,68 zł/m3, a wód powierzchniowych 0,40 zł/m3. Pierwsza propozycja podwyższała stawkę za wody podziemne na 1,64 zł/m3, a za wody powierzchniowe na 0,82 zł/m3. Wyliczone przez Izbę skutki tych zmian wskazywały na podwyżkę cen wody dla mieszkańców średnio o 30 proc. Izba biła na alarm! W czerwcu na stronach RCL zamieszczono zmienioną propozycję prawa wodnego, z obniżonymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10612

Wydanie: 10612

Spis treści
Zamów abonament