Jak liczyć koszty przy sprzedaży elementu środka trwałego
Niezamortyzowana część wartości początkowej pomniejszy przychody także wtedy, gdy firma zbywa tylko odłączony podzespół maszyny. Jeśli nie ma na niego odrębnej faktury zakupu, wycenę podstawy amortyzacji może zlecić rzeczoznawcy.
- Jeden z klientów mojego biura rachunkowego (spółka z o.o.) rozlicza odpisy amortyzacyjne od środków trwałych metodą liniową i przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych z ustawy o CIT. Odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych zaliczane są do kosztów podatkowych spółki.
W ewidencji księgowej niektóre środki trwałe podzielone są na kilka odrębnych elementów (elementy te są odrębnymi środkami trwałymi). Wartość poszczególnych elementów danego środka trwałego została określona na podstawie dokumentów, które spółka otrzymała od sprzedawcy, tj. np. umów, faktur, specyfikacji do faktur. Suma wartości poszczególnych elementów danego środka trwałego nie przekracza wartości początkowej środka trwałego, od której ustalane są odpisy amortyzacyjne.
Spółka zamierza sprzedać poszczególne elementy odłączone od istniejących środków trwałych. Czy w przypadku sprzedaży odłączonego od środka trwałego elementu spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część środka trwałego przypadającą na odłączony element? Czy ustalenie kosztu w wysokości wartości odłączanego elementu wynikającej z ksiąg, pomniejszonej o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych proporcjonalnie przypadającą na zbywaną część, jest prawidłowe? – pyta czytelniczka....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta