Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Apelację przy rozwodzie trzeba właściwie opłacić

08 marca 2017 | Dobra Firma | Anna Wojniusz

Strony mogą kwestionować orzeczenie w sprawie o rozwiązanie małżeństwa w całości bądź też w poszczególnych częściach.

Rzadko zdarza się, by wyrok sądu w sprawie o rozwód, był w pełni satysfakcjonujący dla obu stron postępowania. Wynika to przede wszystkim ze złożoności wydawanego przez sąd okręgowy orzeczenia, które poza rozwiązaniem małżeństwa stron, często z ustaleniem winy jednego bądź obojga małżonków, obejmuje obligatoryjnie wiele dodatkowych kwestii.

Dzieci i mieszkanie

W przypadku, gdy strony postępowania rozwodowego mają wspólne małoletnie dzieci, sąd w sprawie o rozwód rozstrzyga także o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dziećmi oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Sąd nie orzeknie o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem także na zgodny wniosek stron. To nie wszystko. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10694

Wydanie: 10694

Spis treści
Zamów abonament