Banki nie chcą wypłacać dywidend za wszelką cenę
Kredytodawcy, którzy nie mogą w tym roku podzielić się zyskiem, raczej nie pójdą drogą PKO BP i nie będą w tym celu optymalizować bilansów. Maciej Rudke
PKO BP na koniec 2016 r. nie spełniał nawet ogólnego warunku dotyczącego minimalnego poziomu kapitału podstawowego Tier1, wymaganego do wypłaty dywidendy. Ale zdaniem banku mają się liczyć wskaźniki raportowane na koniec ostatniego kwartału poprzedzającego decyzję walnego zgromadzenia, zaplanowanego na II kwartał, czyli musiałby spełniać wymogi na koniec I kwartału, a nie na koniec 2016 r.
Ważne terminy
To trochę sprzeczna interpretacja z tym, co mówi nadzór. – Obecnie przygotowywane są indywidualne zalecenia zwiększenia funduszy własnych poprzez zatrzymanie całości lub części zysku wypracowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. w oparciu o dane według stanu na koniec 2016 r. – podkreśla Jacek Barszczewski, rzecznik KNF. Indywidualne zalecenia oparte będą na polityce dywidendowej przedstawionej przez nadzór w grudniu.
Jeśli jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta