Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijny sąd zabrania obniżki VAT na e-booki

08 marca 2017 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Za elektroniczne książki i gazety nadal będziemy płacić 23-proc. podatek. Niższa stawka, zdaniem Trybunału Sprawiedliwości, narusza dyrektywę.

Książka drukowana to nie to samo co elektroniczna. Pierwsza może być opodatkowana niższym VAT, druga już nie – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– To kontrowersyjne stanowisko. Treść publikacji jest przecież taka sama, bez względu na to, czy czytamy ją na papierze czy na elektronicznym czytniku – mówi Paweł Satkiewicz, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper.

Roman Namysłowski, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand, tłumaczy, że w Polsce obniżoną 5-proc. stawkę VAT stosujemy do drukowanych książek i specjalistycznych czasopism. Jeśli prasa nie spełnia warunków z definicji takiego czasopisma, VAT wynosi 8 proc. Publikacje elektroniczne są natomiast obciążone 23-proc. podatkiem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10694

Wydanie: 10694

Spis treści
Zamów abonament