Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie odlicza się zobowiązań wobec właścicieli i danin

08 marca 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Błędne przyjęcie przez podatnika CIT wartości firmy upoważnia fiskusa do skorygowania tego błędu i ustalenia jej prawidłowej wartości.

W kwietniu 2004 r. wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o rozwiązaniu i zakończeniu prowadzonej działalności poprzez wniesienie całego przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki akcyjnej. Cztery lata później akcjonariusze spółki zdecydowali o jej przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną – spółka z o.o. Ta, jako następca prawny, wstąpiła we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki akcyjnej. Ostatecznie spór w sprawie sprowadził się do rozliczenia podatku za 2007 r. Fiskus uznał bowiem, że podatniczka zawyżyła koszty podatkowe o prawie 1 mln zł. Chodziło o kilka pozycji. Jedną z nich była wartość zawyżonych odpisów amortyzacyjnych od błędnie ustalonej wartości początkowej środków trwałych, a także rozliczone podatkowo odsetki od pożyczek, które miały być udzielone spółce akcyjnej, oraz równowartość środków uzyskanych ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, w wysokości przekazanej na ZFRON.

Spółka uważała, że nie popełniła błędu i zaskarżyła decyzję fiskusa do sądu administracyjnego. WSA w Rzeszowie nie przyznał jej racji. Tak samo orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd nie zgodził się ze skarżącą, że spółka jawna była obciążona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10694

Wydanie: 10694

Spis treści
Zamów abonament