Pierwsze takie dokumenty
Białoruś przekazała IPN listę 21 ofiar represji stalinowskich. To początek wyjaśniania wspólnej historii?
Pakiet dokumentów z białoruskich archiwów, niedostępnych dla polskich historyków i śledczych, przekazał w czasie jesiennej wizyty w Polsce szef dyplomacji Białorusi Uładzimir Makiej. Nie podano wówczas szczegółów, co minister zostawił w Warszawie.
Minister Witold Waszczykowski mówił tylko enigmatycznie: – Pan minister Makiej przekazał ważne informacje z archiwów białoruskich na temat losu wielu Polaków. Być może w niedługim czasie uzyskacie państwo informacje o tych ważnych sprawach, o których się dowiedzieliśmy – powiedział. Od tego czasu zarówno MSZ, jak IPN milczał na temat zawartości pakietu.
Dopiero teraz informacje na ten temat przekazał „Rzeczpospolitej" prokurator Janusz Romaniuk, szef pionu śledczego białostockiego oddziału IPN, gdzie trafiły białoruskie materiały.
Co przywiózł Makiej?
Do Białegostoku trafiła lista 21 nazwisk ofiar stalinowskich represji. – Była to odpowiedź strony białoruskiej na prośbę Ambasady RP w Mińsku z lipca 2016 r. o analizę przez stronę białoruską posiadanych materiałów, dotyczących między innymi sprawy obławy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta