Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pokolenie nieznające kryzysu

08 marca 2017 | Rzecz o polityce | Jędrzej Bielecki
Polska goni Zachód w dochodach PKB per capita.
źródło: 123 rf
Polska goni Zachód w dochodach PKB per capita.

Polska na fali wznoszącej się od lat

Polska jest u progu pobicia rekordu najdłuższego okresu nieprzerwanego wzrostu wśród krajów zachodnich, który do tej pory należał do Holandii. Ale uniknąć recesji przez kolejne ćwierć wieku, będzie o wiele trudniej.

To jest osiągnięcie absolutnie wyjątkowe. Ameryka, pierwsze gospodarka świata i kraj uważany przecież za symbol kapitalizmu, nigdy nie zdołała zapobiec załamaniu gospodarki przez dłużej, niż dziesięć lat (rekord padł między 1991 a 2001 r.). Lepsi byli Kanadyjczycy, gdzie najdłużej koniunktura trwała 19 lat (1961–1980). We Francji i Wielkiej Brytanii było to 17 lat (odpowiednio 1975–1992 i 1991–2008). Ale sukces Polski jest nieporównywalny: po przełamaniu głębokiej (łącznie 14 proc. spadku PKB), ale krótkiej recesji, gdy upadł komunizm, nasza gospodarka nieprzerwanie się rozwija od 1992 r.

W ostatnim czasie pojawiły się co prawda wątpliwości, czy pod koniec wielkiego kryzysu finansowego polska gospodarka nie wpadła jednak na krótko w recesję definiowaną jako dwa kwartały z rzędu spadku PKB. Ale Ewa Bolesławska, naczelnik wydziału współpracy z mediami GUS, w e-mailu przesłanym „Rzeczpospolitej" zaprzecza, aby do tego doszło.

To jest już więc prawie rekord wśród krajów zachodnich. Do tej pory należał on do Holandii, która przez 26 lat (1982–2008) potrafiła uniknąć kryzysów dzięki nadzwyczajnym dochodom po odkryciu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10694

Wydanie: 10694

Spis treści
Zamów abonament