Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Początkowa wycena zobowiązań i składnika aktywów z umowy leasingu

08 marca 2017 | Ekspert księgowego | Marta Równicka

DANE | MSSF 16 modyfikuje klasyfikację umów leasingu. W znakomitej większości będą wymagały ujęcia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako prawo do użytkowania składnika aktywów oraz zobowiązanie.

Nowy Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 16 „Leasing", który zastąpi dotychczasowy Międzynarodowy Standard Rachunkowości 17, wprowadza zmiany zakresu stosowania standardu. MSSF 16 stosuje się do rozliczania wszystkich rodzajów leasingu, z wyjątkiem:

- umów dotyczących poszukiwania lub wykorzystywania minerałów, ropy naftowej, gazu ziemnego i innych podobnych nieodnawialnych zasobów, aktywów biologicznych,

- umów na usługi koncesjonowane, własności intelektualnych, które wchodzą w zakres MSSF 15 „Przychody z umów z klientami" oraz

- praw posiadanych przez leasingobiorcę w ramach umów licencyjnych wchodzących w zakres MSR 38 „Wartości niematerialne", takich jak filmy kinowe, nagrania wideo, sztuki teatralne, rękopisy, patenty i prawa autorskie.

Poza istotnymi zmianami zakresu, znaczącej modyfikacji ulegnie sposób klasyfikacji umów leasingu, wskutek czego prawie wszystkie leasingi, również te, które dotychczas były traktowane jako leasing operacyjny, po spełnieniu określonych warunków będą wymagały ujęcia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako prawo do użytkowania składnika aktywów oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.

Ujęcie w księgach rachunkowych prawa do użytkowania składnika aktywów i zobowiązania z tytułu leasingu powinno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10694

Wydanie: 10694

Spis treści
Zamów abonament