Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mimo surowych kar sądy są łagodniejsze

08 marca 2017 | Prawo | Agata Łukaszewicz
To ogólnoświatowy trend, że liczba skazanych na karę więzienia sukcesywnie maleje.  Spada też bowiem najcięższa przestępczość, a sądy częściej stawiają na inne kary.
źródło: Rzeczpospolita
To ogólnoświatowy trend, że liczba skazanych na karę więzienia sukcesywnie maleje. Spada też bowiem najcięższa przestępczość, a sądy częściej stawiają na inne kary.

W 2016 r. przestępcy rzadziej trafiali za kraty, a częściej płacili grzywny. To światowy trend – twierdzą karniści. Państwo chce mniej płacić na więźniów.

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało wyroki, które zapadły w 2016 r. w sądach rejonowych i okręgowych. Mimo wprowadzenia surowszych kar sądy były łagodniejsze. Spadła liczba skazanych; kar więzienia i tymczasowo aresztowanych przed wyrokiem. Więcej było z kolei wyroków orzekających grzywny, ograniczenie wolności i warunkowe umorzenia postępowań. – To nowa tendencja w polityce karnej. Sądy nie poddały się presji zaostrzania – uważają karniści.

Rzadziej do kryminału

Z ministerialnych statystyk wynika, że liczba wyroków skazujących w sądach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10694

Wydanie: 10694

Spis treści
Zamów abonament