Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Braków i odpadów nie pomija się w ewidencji

08 marca 2017 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz
źródło: Rzeczpospolita

Zapasy, które utraciły całkowicie swoją wartość użytkową, nie przyniosą w przyszłości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Należy na nie utworzyć odpis aktualizujący, doprowadzający ich wartość z ksiąg do ceny sprzedaży netto.

Zapasy zaliczane są do rzeczowych aktywów obrotowych, obejmujących: towary handlowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym, materiały i surowce nabyte w celu zużycia na własne potrzeby jednostki (podstawowe i pomocnicze), wyroby gotowe zdatne do sprzedaży, a także produkty w toku i półprodukty (półfabrykaty) (art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości; dalej: uor).

Towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji stają się główną substancją produktu gotowego. Do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) produktu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania – puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10694

Wydanie: 10694

Spis treści
Zamów abonament