Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaliczkę dostał podatnik czynny, a roboty wykonał zwolniony

08 marca 2017 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Zmiana statusu stron robót budowlanych w kontekście odwrotnego obciążenia budzi wątpliwości przedsiębiorców. Nie ma przepisów regulujących rozliczenia, jeśli dojdzie do niej między otrzymaniem przedpłaty a realizacją prac.

Od 1 stycznia 2017 r. podatnikami VAT są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające roboty budowlane wymienione w poz. 2–48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,

b) usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

– jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca (zob. art. 17 ust. 1 pkt 8, art. 17 ust. 1h ustawy o VAT oraz poz. 2–48 załącznika do ustawy o VAT). W tym przypadku usługodawca nie rozlicza podatku należnego (zob. art. 17 ust. 2 ustawy o VAT).

Obowiązek powstaje

O zastosowaniu mechanizmu odwróconego obciążenia do robót budowlanych (gdy usługodawca świadczy je jako podwykonawca) decyduje zatem status stron – obie strony, tj. nabywca i usługodawca powinny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10694

Wydanie: 10694

Spis treści
Zamów abonament