Mieszkanie+: państwo plus inwestorzy
Włodzimierz Stasiak Dając Polakom narzędzia do długoterminowego oszczędzania, pozwolimy rynkowi szybciej i bardziej efektywnie zapełnić lukę na rynku mieszkaniowym – twierdzi wiceprezes BGK Nieruchomości SA.
Program Mieszkanie+ pozwoli na trwałe wzmocnienie polskiego rynku mieszkaniowego. Aby tak się stało, niezbędne jest zapewnienie finansowania w oparciu o tzw. REIT-y, czyli publiczne fundusze i spółki inwestujące w nieruchomości.
Jak budować więcej
Pomimo relatywnie stabilnego rozwoju sektora mieszkaniowego Polska nadal boryka się ze znacznym niedoborem mieszkań. Według różnych szacunków na rynku brakuje od 0,5 do 3 mln lokali, przy czym liczba ta może być jeszcze większa, jeśli weźmie się pod uwagę dodatkowych kilka mln mieszkań o stosunkowo niskim – w porównaniu z Europą Zachodnią – standardzie. Dość powiedzieć, że co piąty Polak mieszka bez centralnego ogrzewania, co dziesiąty nie posiada własnej łazienki, a co trzydziesty nie ma w domu bieżącej wody.
Jeżeli w polityce demograficznej dążymy do modelu 2+3, musimy budować nie tylko o połowę więcej mieszkań (co najmniej 200 tys. rocznie w porównaniu z dzisiejszymi 120–140 tys.), ale też o połowę większe lokale niż obecnie. Wyzwaniem jest bowiem niewielka powierzchnia mieszkaniowa przypadająca na jedną osobę. O ile w UE wskaźnik ten wynosi niemal 40 mkw., o tyle w Polsce nie przekracza 27 mkw., choć wielkość ta i tak jest zawyżona przez domy jednorodzinne na obszarach wiejskich. W miastach ofertę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta