Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolebka polskiego przemysłu

08 marca 2017 | Życie Śląska | Anna Ogonowska-Rejer
źródło: Rzeczpospolita

Województwo śląskie należy do najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów regionów kraju.

Jest to najbardziej uprzemysłowiony region Polski o tradycyjnych specjalizacjach, takich jak górnictwo, hutnictwo, przemysł maszynowy, a w ostatnich latach także motoryzacja i cały sektor automotive. Na Śląsku wytwarzanych jest aż 12,4 proc. PKB. Stopa bezrobocia w I kwartale 2017 roku wynosiła 6,8 proc. Dla porównania: średnio w Polsce było to 8,6 proc.

Śląsk to także największy w Polsce węzeł komunikacyjny sprzyjający rozwojowi przemysłu o licznych powiązaniach kooperacyjnych. Dobre połączenia komunikacyjne zapewniają Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice, autostrada A4, droga E40 i E75 (trasa europejska) oraz bezpośrednie połączenia kolejowe z takimi miastami, jak Berlin, Wiedeń, Budapeszt, Bratysława, Praga, Moskwa, Hamburg.

Region jest atrakcyjny także dla turystów, szczególnie zimą, dzięki licznym ośrodkom narciarskim.

Na terenie Śląska znajduje się 41 uczelni wyższych, w których kształci się 9,2 proc. studentów w skali kraju. Działa też Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, gdzie przedsiębiorcy mogą uzyskać ulgi w podatku dochodowym sięgające 25–45 proc., w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

Powyżej średniej

W ciągu ostatnich pięciu lat produkt krajowy brutto województwa śląskiego wzrósł o ponad 10 proc., o 4,7 proc. mniej niż PKB liczony dla kraju. W 2015 roku stanowił równowartość 1394 ton...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10694

Wydanie: 10694

Spis treści
Zamów abonament