Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzierżawa gruntu rolnego nie podlega PIT

08 marca 2017 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Aby czynsz otrzymywany od dzierżawcy nie był opodatkowany, to przedmiotem umowy muszą być działy specjalne produkcji rolnej albo gospodarstwo rolne lub jego składniki, wykorzystywane na cele rolnicze.

- Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Zwrócił się do mnie o pomoc właściciel gruntów rolnych, który zawarł jako wydzierżawiający umowę ich dzierżawy. Zgodnie z umową wydzierżawiający oddaje dzierżawcy całą nieruchomość rolną (grunty rolne) do „używania i pobierania pożytków z przeznaczeniem na prowadzenie działalności rolniczej". Dzierżawie podlega ziemia o powierzchni 8,22 ha. Roczny czynsz dzierżawy określono w umowie na kwotę 3400 zł. Czynsz jest płatny jednorazowo, we wrześniu każdego roku dzierżawy. Dzierżawca jest rolnikiem, a wydzierżawiony grunt służy do produkcji roślinnej (zboża, ziemniaki). Ani wydzierżawiający, ani dzierżawca nie prowadzą działalności gospodarczej. Czy czynsz z dzierżawy gruntu rolnego przeznaczonego na działalność rolniczą podlega PIT? – pyta czytelnik.

Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (zob. art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT) >patrz ramka.

Ustawodawca wyraźnie precyzuje dla celów PIT, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie zawarte w tym przepisie ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną w ramce definicją działalności rolniczej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10694

Wydanie: 10694

Spis treści
Zamów abonament