Dzierżawa gruntu rolnego nie podlega PIT
Aby czynsz otrzymywany od dzierżawcy nie był opodatkowany, to przedmiotem umowy muszą być działy specjalne produkcji rolnej albo gospodarstwo rolne lub jego składniki, wykorzystywane na cele rolnicze.
- Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Zwrócił się do mnie o pomoc właściciel gruntów rolnych, który zawarł jako wydzierżawiający umowę ich dzierżawy. Zgodnie z umową wydzierżawiający oddaje dzierżawcy całą nieruchomość rolną (grunty rolne) do „używania i pobierania pożytków z przeznaczeniem na prowadzenie działalności rolniczej". Dzierżawie podlega ziemia o powierzchni 8,22 ha. Roczny czynsz dzierżawy określono w umowie na kwotę 3400 zł. Czynsz jest płatny jednorazowo, we wrześniu każdego roku dzierżawy. Dzierżawca jest rolnikiem, a wydzierżawiony grunt służy do produkcji roślinnej (zboża, ziemniaki). Ani wydzierżawiający, ani dzierżawca nie prowadzą działalności gospodarczej. Czy czynsz z dzierżawy gruntu rolnego przeznaczonego na działalność rolniczą podlega PIT? – pyta czytelnik.
Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (zob. art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT) >patrz ramka.
Ustawodawca wyraźnie precyzuje dla celów PIT, co należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie zawarte w tym przepisie ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną w ramce definicją działalności rolniczej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta