Bez starego dokumentu się nie obejdzie
Do końca czerwca firmy muszą wydać świadectwo pracy za dawne zatrudnienie nawet, jeśli nadal angażują tego pracownika. Chodzi o zamknięcie minionego etapu kariery i sprostanie przepisom przejściowym.
Od stycznia pracodawcy nie muszą już poświadczać osobom pozostającym u nich nadal w zatrudnieniu zakończonych okresów pracy na umowie na okres próbny lub na czas określony zawartych w ciągu 24 miesięcy, począwszy od przyjęcia pierwszego z tych angaży. Dawny art. 97 § 1 kodeksu pracy, który nakazywał takie postępowanie, bardzo się zmienił.
– Trzeba było jednak uporządkować sytuację po poprzednim stanie prawnym – podkreśla adwokat Piotr Wojciechowski, specjalizujący się w prawie pracy. Temu więc służy odmienne brzmienie art. 97 § 1 k.p. i nowe rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (DzU z 2016 r., poz. 2292; dalej rozporządzenie).
O co chodzi
Wygasły obowiązek pracodawcy wystawienia świadectw po 24 miesiącach funkcjonowania umowy terminowej został zastąpiony dobrowolnością. Przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta