Imprezy sportowe organizowane nieodpłatnie wyłączone z VAT
Nieodpłatne działania miejskiego ośrodka sportu i rekreacji, takie jak m.in. nauka jazdy na rolkach czy deskorolkach nie stanowią działalności gospodarczej – uznał organ skarbowy.
Janina Fornalik
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 13 grudnia 2016 r., sygn. 2461-IBPP3.4512. 588.2016.3.MN, rozstrzygnął kwestię opodatkowania VAT działalności prowadzonej przez miejski ośrodek sportu i rekreacji (MOSiR). Wniosek o interpretację został złożony przez MOSiR, jednostkę organizacyjną miasta, funkcjonującą w formie jednostki budżetowej.
Działalność MOSiR obejmuje świadczenie usług na rzecz różnego rodzaju podmiotów (osób prawnych, fizycznych, a także innych jednostek budżetowych, takich jak szkoły i przedszkola). Na usługi świadczone przez MOSiR składają się przede wszystkim usługi wstępu na obiekty sportowe (hale, baseny, lodowiska, korty tenisowe, sauny), a także usługi najmu pomieszczeń. MOSiR sporadycznie dokonuje także sprzedaży zlikwidowanych składników majątkowych. Ponadto, MOSiR prowadzi również działalność w zakresie zarządzania przekazanymi mu przez gminę obiektami i terenami, a także organizację zawodów sportowych czy konkursów.
W związku z wątpliwościami odnośnie traktowania z perspektywy VAT poszczególnych wykonywanych czynności, MOSiR zadał we wniosku o interpretację pytania dotyczące m.in.: a) uznania nieodpłatnych świadczeń wykonywanych na rzecz uczestników imprez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta