Rozwój musi być dla wszystkich
Carlos E. Pinerua Polska nie potrzebuje nowego modelu rozwoju, tylko pewnych korekt w dotychczasowym – mówi Grzegorzowi Siemionczykowi przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.
Rz: Bank Światowy (BŚ) zalicza Polskę do państw o wysokim dochodzie, podczas gdy większość innych organizacji zalicza nas do gospodarek rozwijających się. Biorąc pod uwagę skalę emigracji na Zachód, samym Polakom bliższy jest chyba ten drugi punkt widzenia.
t o pytanie o to, co przesądza, że dany kraj można uznać za gospodarczo rozwinięty. Takie organizacje jak Bank Światowy potrzebują klarownego kryterium, dlatego kierujemy się poziomem PKB per capita. Mamy jednak świadomość, że choć ten wskaźnik jest bardzo ważny dla oceny stopnia rozwoju gospodarki, nie jest niezawodny. Są kraje, w których PKB per capita jest wysoki, ale jakość instytucji do tego nie przystaje. Polska jednak do tych państw nie należy. Czynniki instytucjonalne też lokują was wśród państw rozwiniętych. To jednak nie znaczy, że nie ma krajów bardziej rozwiniętych, będących dla Polski punktem odniesienia.
Sama obecność BŚ w Polsce też sugeruje, że jesteśmy wciąż krajem na dorobku...
Jesteśmy obecni także w krajach znacznie od Polski zamożniejszych, takich jak Włochy. Kraje o wysokim dochodzie same decydują, czy wciąż potrzebują zaangażowania BŚ....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta