Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bieda nie tylko na wschodzie

21 marca 2017 | Ekonomia
Ubóstwo dochodowe nie zawsze pokrywa się z innymi wskaźnikami biedy
źródło: Rzeczpospolita
Ubóstwo dochodowe nie zawsze pokrywa się z innymi wskaźnikami biedy

Rodziny z województw łódzkiego i zachodniopomorskiego są dotknięte ubóstwem tak jak rodziny z najmniej zamożnych regionów. Anna Cieślak-Wróblewska

Województwa: lubelskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie i łódzkie, można zaliczyć do regionów o relatywnie gorszej ogólnej sytuacji materialnej gospodarstw domowych – uznali eksperci GUS w publikacji „Terytorialne zróżnicowanie jakości życia w 2015 r.". O ile jednak trzy pierwsze województwa nie są dużym zaskoczeniem, o tyle w przypadku łódzkiego i zachodniopomorskiego można jednak mówić o pewnej negatywnej niespodziance.

Jaka jakość życia

Lubelskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-Mazurskie zaliczają się bowiem do grona najbiedniejszych w Polsce, jeśli chodzi o poziom PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To najprostsza miara zamożności. Także pod względem dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwa domowe to właśnie w tych regionach jest najgorzej.

W przypadku woj. łódzkiego sprawa już nie jest taka oczywista. Pod względem PKB per capita zajmuje ono niezłą, szóstą pozycję w kraju, a pod względem dochodów – dziewiątą. Podobnie jest w przypadku woj. zachodniopomorskiego – odpowiednio dziewiąte i siódme miejsce (ex aequo z woj. małopolskim). Okazuje się jednak, że w tych regionach dosyć wysoki jest poziom szeroko pojętego ubóstwa materialnego. W woj. zachodniopomorskim aż 12 proc. gospodarstw domowych (co jest najwyższym poziomem w kraju, razem z woj. warmińsko-mazurskim)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10705

Wydanie: 10705

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament