Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stwierdzenie nabycia spadku nie zawsze jest konieczne

13 kwietnia 2017 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

Świadczenia, które należały się pracownikowi, a których nie zdążył pobrać przed śmiercią, należy rozdzielić między uprawnione osoby. Podstawa wypłaty zależy od tego, kto się o nią ubiega i jakich należności to dotyczy. sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Obowiązkiem każdego pracodawcy rozstającego się z pracownikiem jest rozliczenie się ze wszystkich świadczeń, których mu wcześniej nie wypłacił. Sytuacja się komplikuje, gdy zatrudnienie kończy się wskutek śmierci pracownika. W myśl art. 63 kodeksu pracy stosunek pracy wówczas wygasa, a wszystkich wypłat należy dokonać na rzecz innych osób. Nie zawsze jest to najbliższa rodzina etatowca.

Najbliżsi pracownika

- Zmarły pracownik miał żonę i niepełnoletnie dzieci. Zmarł w styczniu 2017 r. Do wypłaty pozostaje wynagrodzenie za styczeń 2017 r. i nagroda za 2016 r. w łącznej kwocie 25 000 zł. Czy pracodawca musi czekać z wypłatą na przedłożenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku?

Nie. Zgodnie z art. 63 § 2 k.p. prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki uzyskania prawa do renty rodzinnej. Ta regulacja wyłącza zatem zastosowanie przyjętych w kodeksie cywilnym reguł dziedziczenia, a wskazane w niej prawa majątkowe nie wchodzą w skład spadku.

Jeśli opisane osoby uprawnione po śmierci pracownika zgłoszą się do pracodawcy, ma on obowiązek wypłacić im wszystkie należne zmarłemu świadczenia nie czekając na sądowe czy notarialne ustalenie kręgu spadkobierców dziedziczących po pracowniku (wyrok SA w Katowicach z 11 grudnia 1996 r. (III APz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10725

Wydanie: 10725

Spis treści
Zamów abonament