Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak coś darować, by później nie żałować

13 kwietnia 2017 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Rodzice, którzy chcą przekazać pieniądze lub samochód dziecku, powinni spisać umowę. Darowizna mieszkań wymaga wizyty u notariusza.

Podarować można wszystko. Cenne rzeczy lub nieruchomości lepiej jednak sprezentować w umowie. W przeciwnym razie można tego żałować.

Notarialna czy pisemna

Zasady zawierania umowy darowizny określają art. 888–902 kodeksu cywilnego. Przewidują one, że oświadczenie darczyńcy o darowiźnie powinno mieć formę notarialną. Nie są to jednak przepisy bezwzględnie obowiązujące. Oznacza to, że w większości wypadków wystarczy przekazać pieniądze, samochód czy inną cenną rzecz i darowizna będzie ważna. Nie trzeba nawet spisywać umowy.

Wyjątek stanowią nieruchomości. Dla nich zawsze musi być zawarty akt notarialny.

Dla własnego jednak bezpieczeństwa darczyńca i obdarowany powinni zawrzeć umowę. W razie sporu, z pewnością pomoże go rozwiązać.

W umowie pisemnej trzeba pamiętać o podaniu miejsca i daty jej sporządzenia, określeniu stron umowy (imiona, nazwiska, miejsce zamieszkania, PESEL) oraz co jest konkretnie przedmiotem darowizny. Ponadto powinny się w niej znaleźć oświadczenia stron: darczyńcy o przekazaniu np. pieniędzy, samochodu na rzecz obdarowanego oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10725

Wydanie: 10725

Spis treści
Zamów abonament