Jak coś darować, by później nie żałować
Rodzice, którzy chcą przekazać pieniądze lub samochód dziecku, powinni spisać umowę. Darowizna mieszkań wymaga wizyty u notariusza.
Podarować można wszystko. Cenne rzeczy lub nieruchomości lepiej jednak sprezentować w umowie. W przeciwnym razie można tego żałować.
Notarialna czy pisemna
Zasady zawierania umowy darowizny określają art. 888–902 kodeksu cywilnego. Przewidują one, że oświadczenie darczyńcy o darowiźnie powinno mieć formę notarialną. Nie są to jednak przepisy bezwzględnie obowiązujące. Oznacza to, że w większości wypadków wystarczy przekazać pieniądze, samochód czy inną cenną rzecz i darowizna będzie ważna. Nie trzeba nawet spisywać umowy.
Wyjątek stanowią nieruchomości. Dla nich zawsze musi być zawarty akt notarialny.
Dla własnego jednak bezpieczeństwa darczyńca i obdarowany powinni zawrzeć umowę. W razie sporu, z pewnością pomoże go rozwiązać.
W umowie pisemnej trzeba pamiętać o podaniu miejsca i daty jej sporządzenia, określeniu stron umowy (imiona, nazwiska, miejsce zamieszkania, PESEL) oraz co jest konkretnie przedmiotem darowizny. Ponadto powinny się w niej znaleźć oświadczenia stron: darczyńcy o przekazaniu np. pieniędzy, samochodu na rzecz obdarowanego oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta