Dodatek stażowy a równe traktowanie
Na wysokość dodatku za przepracowane w firmie lata nie wpływają kwalifikacje zawodowe, jakość pracy ani przydatność. Liczy się wyłącznie staż, co rodzi pytanie, czy to wystarczające kryterium różnicowania pensji pracowników.
Dodatek stażowy. Uświęcony tradycją dziesięcioleci składnik wynagrodzenia. W przeszłości płacony m.in. urzędnikom za „wierność służbie", robotnikom wykonującym ciężką pracę fizyczną mającym szczęście być objętymi układami zbiorowymi pracy – dla podtrzymania poziomu wynagrodzenia przy zmniejszającej się (ze względu na wiek) wydajności.
O ile w sferze biznesu powszechnie się od niego odchodzi, o tyle trudno sobie wyobrazić instytucję budżetową, w której przepisy nie przewidywałyby tego składnika wynagrodzenia, skutkującego znacznym zróżnicowaniem wynagrodzeń na porównywalnych stanowiskach pracy.
Kryterium lat
Dość powszechnie uważa się (nie wyłączając poglądów wyrażanych w orzecznictwie sądowym, zarówno krajowym, jak i Trybunału Sprawiedliwości UE), że staż pracy jest, co do zasady, usprawiedliwionym kryterium różnicowania wynagrodzeń. Jednocześnie czyni się zastrzeżenie, że dotyczy to tylko tych przypadków, w których praktyka i większe doświadczenie zawodowe zdobyte podczas dłuższego stażu pracy na porównywalnym stanowisku obiektywnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta